Çene Estetiği Çene Cerrahisi Çene Ucu Uzatma

Çene Estetiği Yöntemleri Sizin İçin Hangisi Uygun?

çene estetiği

Bizi Arayabilir Veya Yandaki Formu Doldurabilirsiniz

Çene Estetiği – Ortognatik Cerrahi

Çene yüzümüzün alt kısmında bulunan, yüz ile boyun arasında bağlantıyı sağlayan bölgemizdir. Sadece görsellik değil, kafa ile yaptığı eklem yardımıyla ağzımızın açılıp kapanma fonksiyonunu sağlar. Çene aynı zamanda yüz bölgesi için estetik açıdan önem arzeder. Burun gibi çene ucu da, yüzün diğer bölümleri ile orantılı ve uyumlu olmalıdır. Yüzün profilini oluşturan önemli yapılardan bir tanesidir.

Ortognatik cerrahi ya da çene estetiği, diş dizilimlerindeki bozukluk nedeniyle ısırma ve çiğneme problemi olan hastaların çenelerine yönelik müdahaleyle bu bozukluğun giderilmesi işlemidir.

Çeneye yapılan estetik ameliyatlarda en önemli durum diş dizilimi-kapanışı ve çenenin tamamını ilgilendiren bir durum olup olmadığıdır. Eğer diş dizilimi, çene kapanışı normal sadece çene ucu ile ilgili bir durumsa farklı, diş dizilimi ve kapanış bozuk olan durumlarda ise tüm çeneyi ilgilendiren ameliyatlar yapılmaktadır.

Tüm çenenin gelişimini etkileyen durumlar

Mikrognati; küçük çeneyi belirtmekle birlikte, mandibula (alt çene kemiği) hipoplazisi, manibulanın büyümesine ve gelişmesine bağlı duraklamaya bağlı olarak meydana gelen küçük mandibulaya denir. Retrognati ise; arka yerleşimli boyutlarda değişiklik olmayan alt çeneyi belirtmede kullanılır. Prognatizm, alt çenenin ağız kapalı konumda üst çeneye oranla önde olduğu durumları tarif eder, sadece çene ucu değil çenenin tamamında bir bozukluk vardır ve hastada alt çene dişleri üst çene dişlerine göre daha öndedir.

Sadece çene ucu gelişimini etkileyen durumlar

Mikrojeni veya küçük çene ucu, mental simfisizin yetersiz gelişmesine bağlı olarak gelişir. Mikrojeni izole bir deformite olup, mikrognatiden farklı olarak çenenin geri kalan yerleri normaldir. Makrojeni, çene ucunun aşırı gelişmesini tarif eder. Bu bölgenin gelişimi mandibulanın diğer yerlerinden bağımsız olarak gelişir.

Diş Dizilimi-Kapanış Normal Çene Ucu Geride (Mikrojeni)

çene estetiği, çene ucu implantıEğer hastanın diş dizilimi ve çenenin kapanışı normal konumda ise bu durumu düzeltmek için farklı ameliyat teknikleri kullanılabilir. Bunların içerisinde en sıklıkla kullandığım çene ucuna medpor, silikon gibi implantlar koyarak çene ucunu büyütme ameliyatıdır. Ben sıklıkla tama yakın kemikleşme sağlayan medpor implant tercih ediyorum.

Ameliyat kesisi ağız içinden yapıldığından herhangi bir iz kalmaz. Yaklaşık 1 hafta yumuşak gıdalar ile beslenmek gerekmektedir. Sonucu oldukça yüz güldürücü bir ameliyatdır. Bazen çene ucu geride olan hastaların boyunlarında da “bird face” kuş yüzü denilen bir gıdı görünümü olabilmektedir. Bu durumda ihtiyaca göre boyuna liposuction da yapılabilmektedir. çene ucu implant, çene ucu estetiği

Yine çene ucunu öne almak için yapılan ameliyatlardan bir tanesi çene ucu ilerletme genioplasti ameliyatıdır. Bu ameliyatda çene uç kısmı kesilir, ileriye alınır, plak ve vidalar ile çene fiksasyonu sağlanır.

Diş Dizilimi-Kapanış Normal Çene Ucu İleride (Makrojeni)

Eğer hastanın diş dizilimi ve çenenin kapanışı normal konumda ve sadece çene ucu önde ise bu durumu düzeltmek için horizontal geri çekme osteotomisi yapılır. Yani alt çene uç kısmı kesilerek, bir miktar kemik dokusu çıkartılarak, çene ucu geriye alınacak şekilde plak ve vida ile tesbit edilir. Ameliyat kesisi ağız içinden yapıldığından herhangi bir iz kalmaz. Yaklaşık 1 hafta yumuşak gıdalar ile beslenmek gerekmektedir. Sonucu oldukça yüz güldürücü bir ameliyatdır.

Diş Dizilimi-Kapanış Bozuk Alt Çene İleride (Prognati)

Eğer hastanın çenesinde kapanış bozukluğu var, alt çenedeki dişler üst çeneye oranla daha önde duruyorsa, bu durumda hem ortodonti hemde cerrahi gerekir. Bu durumda yapılan cerrahiye “geri alma sagittal split osteotomisi” adı verilir.

Bu ameliyat öncesi estetik cerrah, diş dizilimi konusunda bir ortodonti hekimi ile birlikte çalışır. Alt ya da üst çeneye nasıl bir müdahale yapılması gerektiği, yapılan tetkik ve sefalometrik ölçümlerle ortaya çıkar. Bu aşamadan sonra ortodonti uzmanı, dişlere tel takarak ameliyat öncesi hazırlıkları yapar. Bu birkaç ay alabilecek bir süreçtir. Hasta cerrahiye tam olarak hazır olana kadar beklenir.

Ameliyatta üst ve/veya alt çene kemiği uygun alanlardan kırılır. Dişlerin gelmesi gereken ideal konumlarına göre ortodonti uzmanı tarafından hazırlanmış olan bir kalıpla dişlere ve dolayısıyla çeneye yeni şekli verilir. Bu şekli korumak için kemik uygun yerlerden plak ve vidalarla tespit edilir.

Ameliyattan sonra, çene yeni şeklinde iyileşene kadar bir süre alt ve üst dişler birbirine tutturulur. Bu dönemde sadece sıvı gıdayla beslenilir. Ağız içindeki tüm dikişler kendiliğinden eriyen türde olduğu için alınması gerekmez. Ameliyata bağlı şişlikler birkaç gün içinde hızla azalır. Daha sonraki dönemde de dişlere yönelik ortodonti tedavisi bir müddet daha devam eder.

Diş Dizilimi-Kapanış Bozuk Alt Çene Geride (Retrognati)

Eğer hastanın çenesinde kapanış bozukluğu var, alt çenedeki dişler üst çeneye oranla daha geride duruyorsa, bu durumda hem ortodonti hemde cerrahi gerekir. Bu durumda yapılan cerrahiye “ilerletme sagittal split osteotomisi” adı verilir.

Bu ameliyat öncesi estetik cerrah, diş dizilimi konusunda bir ortodonti hekimi ile birlikte çalışır. Hangi çeneye nasıl bir müdahale yapılması gerektiği, yapılan tetkik ve sefalometrik ölçümlerle ortaya çıkar. Bu aşamadan sonra ortodonti uzmanı, dişlere tel takarak ameliyat öncesi hazırlıkları yapar. Bu birkaç ay alabilecek bir süreçtir. Hasta cerrahiye tam olarak hazır olana kadar beklenir.

Ameliyatta üst ve/veya alt çene kemiği uygun alanlardan kırılır. Dişlerin gelmesi gereken ideal konumlarına göre ortodonti uzmanı tarafından hazırlanmış olan bir kalıpla dişlere ve dolayısıyla çeneye yeni şekli verilir. Bu şekli korumak için kemik uygun yerlerden plak ve vidalarla tespit edilir. estetik çene cerrahisi, ortognatik cerrahi

Ameliyattan sonra, çene yeni şeklinde iyileşene kadar bir süre alt ve üst dişler birbirine tutturulur. Bu dönemde sadece sıvı gıdayla beslenilir. Ağız içindeki tüm dikişler kendiliğinden eriyen türde olduğu için alınması gerekmez. Ameliyata bağlı şişlikler birkaç gün içinde hızla azalır. Daha sonraki dönemde de dişlere yönelik ortodonti tedavisi bir müddet daha devam eder.Tavsiye Et    Yazdır


Bize Sorun
Estetik Operasyonlar
E-Mail Listesi

E-Mail listemize katılarak hizmetlerimiz hakkında en son bilgilere ulaşabilirsiniz.
 

E-Mail Adresi :
Ad Soyad :
Ekle

Facebook' da Beğen
İletişim Bilgileri
MiaPlast Estetik
Abdi İpekci Cad. Bronz Sok. 7/B Maçka İstanbul +90 212 296 74 42
info@miaplastestetik.com
Duyurular
Sivilce İzi Tedavileri
Spectra Q Switched Nd Yag Lazer
Dövme Silme Leke Çil Melasma Sivilce Tedavisi Karbon Peeling Cilt Gençleştirme
Zeltiq Soğuk Lipoliz İle Bölgesel İncelmede Devrim
Ulthera Tek Seansda Ameliyatsız Yüz Germe
Miaplast Estetik Kliniği Ulthera Ameliyatsız Cilt Gençleştirme Germe Ulthera Seansı Ultherapy İstanbul
ECO2 Karbondioksit Fraksiyonel Lazer
ECO2 Karbondioksit Fraksiyonel Lazerle ilgili tedaviler

Tüm Duyurular

Sosyal Paylaşım
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter

 

 

Bu sitede Mplus Portal yazılımları kullanılmaktadır.